Yeni doğan bir kedinin sütten kesilene kadar ki süreçte faydalı olabilecek bir takım bilgiler;

İlk hafta yaşanan temel endişeler; beslenme, bulundukları ortamın ısısı ve tuvaletlerini kendi başlarına yapabilmeleridir.

 

İlk seçenek olarak yetim bebeği kendi yavrusu gibi sahiplenecek bir anne kedi bulmaktır. Eğer anne kedi bulunamazsa bebekler biberon ile son çare olarak ise şırınga ile beslenmelidir.
İlk 2 hafta boyunca yavrular veterinerden veya iyi bir pet shoptan alınan yavru kedi sütü formülü ile her bir iki saatte bir beslenmeli. İnek sütü asla verilmemelidir. Çünkü inek sütünün sindirimi bebekler için oldukça zordur. Eğer kedi sütü formülünü bulanamıyorsa 1-1 oranında keçi sütünü kaynamış ve soğutulmuş içme suyu ile incelterek verilmelidir. Verilen süt el sıcaklığında olmalıdır.

Yavru kedinin büyümesi 3. Ve 4. haftaya ulaştığında sığ bir tabakta kedi sütü formülü verilirken ikinci bir tabakta yavru kedi maması ya da su veya kedi sütü formülü ile ıslatılmış kedi bisküvisi verilir.

 

 

 

6. ve 12. Haftalarda kedi sütü formülü azaltılır ve daha fazla kuru yavru kedi maması verilir. Mama günde 4 defa verilir.

Uyku düzeni. Eğer yavrular dışarıda uyumaya hazır değil ise yırtıcılardan uzak sıcak ve kuru bir alan hazırlanmalı. Kutu veya etrafı temiz havlu ile ya da battaniye ile sarılı kedi taşıyıcısı kullanmalısınız. Havlu ya da örtü ile sarılmış sıcak su şişesi kullanarak yavruların taşıma anındaki gereken ısıyı koruyabilirsiniz.

 

 

Yavru kediler yedikten sonra bakıcı kişi tarafından yavrunun anal bölgesine dikkat edilerek temizliği yapılır. Bu uygulama iki hafta boyunca boşaltımını yapamayan yavruları uyarır. Sıcak suya batırılmış yumuşak kese veya mendil kullanılarak nazikçe dairesel hareketler ile anal ve idrar bölgesine masaj yapılır. Bu mimik anne kedinin dili gibidir.

 

 

 

Yavru kedi 4 haftalık olduğunda, tepsi kullanılmaya başlanmalı. Her beslenmeden sonra yavru kediyi hafifçe tepsiye yerleştirin. Tepsinin içine küçük bir kutu yerleştirmekle başlayın. Kutunun bir kısmını kaldırırsanız ulaşımı daha da kolaylaşacaktır.